Relaps je tady. Co dělat?

Jul 13, 2024By Lucie Bukova
Lucie Bukova

Když dojde k relapsu, je důležité postupovat následujícími kroky:

Nedělejte si výčitky: Přijměte, že relaps je součástí procesu uzdravování a může se stát každému. Sebekritika a výčitky mohou vést k dalšímu zhoršení situace.

Analyzujte situaci: Snažte se pochopit, co vedlo k relapsu. Byla to konkrétní situace, emoce nebo stres? Pochopení příčiny může pomoci předcházet budoucím relapsům. Viz. minulý článek na blogu https://strizlivezeny.cz/blog/copingov--metody-u-alkoholismu

Kontaktujte podporu: Spojte se s terapeutem, poradcem, sponzorem nebo s někým z podpůrné skupiny. Jestli nikoho nemáte, můžete zavolat přímo nám na 775582289 nebo Linku důvěry 222 580 697. Mluvení o situaci může pomoci zvládnout emoce a získat nové perspektivy.

Připomeňte si své cíle: Zaměřte se na důvody, proč jste se rozhodli změnit své chování. Připomeňte si cíle a motivaci, která vás vedla k zotavení.

Vytvořte plán: Na základě analýzy situace vytvořte plán, jak se vyhnout podobným situacím v budoucnu. Mohou to být nové strategie zvládání stresu, změny v prostředí nebo jiné podpůrné opatření.

Nevzdávejte to: Pamatujte, že relaps neznamená konec vašeho úsilí. Je to příležitost k učení a růstu. Pokračujte v práci na sobě a postupně se vraťte k zdravým návykům.

Péče o sebe: Zaměřte se na fyzickou a emocionální péči o sebe. Dostatek spánku, zdravá strava, fyzická aktivita a relaxační techniky mohou pomoci zlepšit celkovou pohodu a odolnost vůči relapsům.

Pokud máte pocit, že situaci nezvládáte sami, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Profesionální podpora může být klíčová pro úspěšné zotavení.

V případě relapsu můžete volat i k nám 24/7 na telef. číslo 775582289. Můžeme si promluvit, nebo můžete přijet na zotavovací víkend, například. KRKONOŠE LÉČÍ.